IMIA-NI Special Interest Group on Nursing Informatics of IMIA Uluslar arası Tıp Bilişimi Birliği- Hemşirelik Bilişimi Grubu

undefined

Tanım:

1983 yılında, Uluslar arası Tıp Bilişimi Birliği (IMIA)’nin Hemşirelik Bilişimi alanında hemşirelerin gereksinimlerine yanıt verecek bir çalışma grubu ( Working group 8) olarak kurulmuştur. IMIA WG 8 ilk toplantısını 25 Agustos 1983 yılında, Amsterdam’ da yapmıştır.

Amacı:

Hemşirelik bilişimine ilgi duyan hemşireler ve diğerleri arasında işbirliğini güçlendirmek, hemşirelik bilişiminin kapsamını tanımlamak, hemşirelik bakımının verilmesi, yönetimi, araştırması ve eğitimi ile ilgili bilgi işleme aktivitelerinde hemşirelik bilişiminin uygulanışını incelemek; üye ülkelerde hemşirelik bilişiminin gelişimini desteklemek, alandaki gelişmeler konusunda iletişimi kolaylaştırmak; araştırmaları yayınlamak, materyal geliştirmek; hemşirelik bilişimi ile ilgili kurslar, rehberler ve öneriler geliştirmektir. IMIA-NI her üç yılda bir kongre, yıllık genel kurul toplantıları yapar ve Çalışma Grupları ile diğer aktiviteleri izler.

http://www.imia.org/ni/